Rodzaje wyrobów z surowca dębowego

Drewniane przedmioty można spotkać na każdym kroku. Z drewna dębowego wykonuje się nie tylko meble, ale także elementy wykończeniowe budynków czy opakowania. Jak zatem widać, wspomniany surowiec jest powszechnie wykorzystywany w gospodarce, jednak nie tylko do wspomnianych wyżej wyrobów można go zastosować. Jak powstają podkłady kolejowe czy deski i listwy, dzięki którym można wykończyć mieszkanie lub dom?

Czym jest tarcica i jakie rodzaje można wyróżnić?

Przyglądając się surowcom, z których wykonuje się drewniane elementy, nie sposób nie zauważyć, że tarcica, którą można wykorzystać na wiele sposobów, dzieli się na dwa rodzaje. Należą do nich:

tarcica obrzynana – czyli taka, która została wstępnie obrobiona i posiada gładkie krawędzie bez zadziorów. Tego typu surowiec można wykorzystać na wiele sposobów.
tarcica nieobrzynana – to taka, w której obrabia się jedynie równoległe płaszczyzny, a boczne krawędzie pozostawia się bez obróbki.
Zanim drewno dębowe stanie się produktem, który można wykorzystać w procesie budowy zarówno domów, jak i podkładów kolejowych, musi zostać prawidłowo obrobione. Tworzenie tarcicy polega na poddaniu okrągłej kłody obróbce, czyli przepuszczeniu jej przez trak, dzięki czemu uzyskuje się mniejsze elementy.

Poza tarcicą obrzynaną i nieobrzynaną można zastosować jeszcze jeden podział, który uwzględnia poszczególne rodzaj produktów, jakie można spotkać na rynku. Mowa tutaj o balach, deskach, listwach, belkach, a także łatach i krawędziakach. Jak można się spodziewać, wymienione wyżej produkty dzieli się jeszcze względem ich grubości oraz szerokości. Każdy element tworzy się poprzez przetarcie drewna. Po tym procesie, zanim trafi ono do sprzedaży, poddawane jest suszeniu.