Skąd się biorą podkłady kolejowe?

Trudno wyobrazić sobie budowę nowej linii kolejowej bez zastosowania dobrze wykonanych, drewnianych podkładów. Są one niezastąpionym elementem, który mimo wielu zmian na samej kolei, nie uległ poważnej zmianie w ostatnich latach. Nie każdy jednak wie, skąd się one w zasadzie biorą. Gdzie wytwarzane są podkłady kolejowe, które tak dobrze znamy z torów?

Czym są podkłady kolejowe?

Podkłady kolejowe są dobrze znane każdemu, kto chociaż raz miał przyjemność podróżować pociągiem. W wielkim skrócie jest to element torów w postaci specjalnych drewnianych belek, które ułożone są poprzecznie w stosunku do kierunku jazdy pociągu. Stanowią one element stabilizujący, do którego mocowane są specjalne szyny.

Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów podkładów kolejowych. Najpopularniejsze są podkłady drewniane, które powstają ze specjalnych rodzajów drzew, a następnie są odpowiednio impregnowane. Kolejnym rodzajem są podkłady betonowe, które cechują się dużą wytrzymałością, ale również dużą masą, co utrudnia montowanie ich w wielu miejscach. Na polskich torach spotkać można również podkłady stalowe, chociaż są one raczej rzadkością.

Podkłady kolejowe – skąd się biorą?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są podkłady kolejowe wykonane z drewna. Wytwarzane są one przez specjalistów w odpowiednich zakładach produkcyjnych i stolarniach. Przykładem takiego zakładu jest firma Waltimber z Zalesia, która od lat zajmuje się dostarczaniem tego rodzaju produktów. Produkowane przez nich podkłady można spotkać na torach w całej Polsce. Cechują się wysoką jakością wykonania, a także wytrzymałością, którą zawdzięczają dobremu drewnu, z którego zostały wykonane.